Ana sayfa  Annelik  Elsanatları  Haberler  Magazin Dünya  Magazin Türkiye

Moda  Ressamlar  Seramik Tiyatro Sinema  Yazılar  Yemekler

 

 

ebru şallı tan resimleri güzellik sırları selülit savar biyografi

Ebru Şallı Tan

Ebru Şallı ve Yoga

Hamile eğitmenden yoga

A.A

New York ve Londra'da ünlülerin eğitmenlerinden ders alarak yoga öğretmeye başlayan ve yıllardır sürdüren Esra Pulak, 4.5 aylık hamile olarak mesleğini sürdürüyor. Pulak, gebeler için özel hazırladığı programla yoga dersleri de veriyor.


Esra Pulak'ın “bir olmak” anlamına gelen “yoga”nın büyülü dünyasına girmesi farklı bir tesadüfle başlıyor. 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in döneminde Çankaya Köşkü'nde görev yapan Pulak, görevinden ayrıldıktan sonra bir süre ne yapacağına karar veremiyor. Bu sıkıntılı dönemde spora ağırlık veren Pulak'ın yolu bir gün yoga dersleri veren merkeze düşüyor ve hayatı değişiyor. Yogayı felsefesiyle benimseyen ve eğitmen olmaya karar veren Pulak, New York ve Londra'da genç görünümlerini ve formlarını yogaya borçlu olan Sting ve Madonna'nın eğitmenlerinden ders alıyor. Yurda dönüşünde yoga öğretmeye başlayan Pulak, kendi yoga merkezinin yanında, başka spor merkezlerinde de yoğun talep gören derslerini sürdürüyor.

“İŞTE ARTIK BU BENİM YOLUM”

Esra Pulak, 4.5 ay önce hamile olduğunu öğrenince yoga eğitmenliğinde yeni bir sayfa açtı.

Hamile eğitmen, gebelere yönelik hazırladığı özel programla ilk aydan doğuma kadar bebek bekleyenlere de yoga dersleri veriyor.

Pulak, yoganın insan sağlığına çok yararlı bir spor ve felsefe sistemi olduğunu söyledi.

Yoganın kendi hayatında özel bir yeri olduğunu anlatan Pulak, “Ben yoga öğrenince karar verdim ve 'işte artık bu benim yolum' dedim. Yoga sağlığımı olumlu yönde etkiledi, bütün ağrıları geçirdi. Yıllardır hasta olmuyorum ve hatta hiç ilaç kullanmıyorum” dedi.

Yoganın sakin ortamda yapılması ve hareketlerinin yumuşaklığı nedeniyle insanın iç dünyasını da huzura kavuşturduğunu anlatan Pulak, bunu da, “Aslında, insanlar 30 yaşından sonra yogaya heves ediyor. Oysa ki, gençler yoga yapsa iç dünyalarındaki karışıklıktan arınır, şiddet eğilimi varsa bu ortadan kalkar” sözleriyle anlattı.

“70 YAŞINDA ÖĞRENCİM VAR”

Yoganın her yaş grubuna hitap ettiğini ifade eden Esra Pulak, “Çünkü yogada rekabet yok. Kural da yok. Herkes vücudunun elverdiği ölçüde hareketleri yapar, kendi sınırını çizer” dedi.

Her yaş grubundan öğrencilerinin bulunduğunu, hatta bazı sınıflarında 70 yaşında öğrencilerinin de olduğunu belirten Pulak, yoganın faydalarının ileri yaşlarda daha da rahatlıkla görüldüğünü söyledi.

Hamileliğinin yoga yapmasına engel olmadığına işaret eden Esra Pulak, hamilelere yogayı şöyle önerdi:

“Hamilelik döneminde kadınların şikayetleri artar. Vücutta şişkinlikler, hareket kabiliyetinin azalması, ağırlık hissi ortaya çıkar. Yoganın sağladığı esneklik ve huzurla bunların önüne geçilebiliyor. Ayrıca, yoga çok hareketli bir spor olmadığı için hamileler rahatlıkla yapabiliyor.

Benim kardeşim şu anda 7 aylık hamile. Hala yoga yapmayı sürdürüyor ve çok rahat bir hamilelik geçiriyor. Ünlülerden Gülben Ergen, Ebru Şallı ve Demet Şener de hamileliklerinde yoga yaptıklarını ifade ediyorlar. Hamileler, doktorlarına danıştıktan sonra ilk günden doğuma kadar rahatlıkla yoga yapabilir. Doğum sonrasında da forma kavuşmak için yoga birebir. Hem fazla kiloları atmak, hem de eski zindeliğe kavuşmak yogayla çok mümkün. Benim tavsiyem, herkes yoga yapsın...”

grafiksaati.org[at]gmail.com  |  gizlilik politikası