Ana sayfa  Annelik  Elsanatları  Haberler  Magazin Dünya  Magazin Türkiye

Moda  Ressamlar  Seramik Tiyatro Sinema  Yazılar  Yemekler

 

 

ebru şallı tan resimleri güzellik sırları selülit savar biyografi

Ebru Şallı Tan

 

Ebru Şallı S Aksu, Meltem Cumbul, Ebru Akel, Madonna, Julia Roberts, Britney Spears Pilates Yapıyor

Siz de son zamanların moda sporu, ünlülerin göz bebeği Pilates’i yapmak isteyenlerden misiniz? Ama çok da fazla bilgiye sahip değilsiniz. İşte size Pilates hakkında bilmek isteyeceğiniz temel bilgiler.

Pilates ismi, onu bulan kişiden geliyor. Atlet, boksör ve aynı zamanda sağlık uzmanı olan Joseph Pilates, bu sporu 1. dünya Savaşı sırasında geliştirdi. Amacı ise, kadınlara daha sıkı bir vücut, mükemmel bir duruş sağlamak değildi elbette. Pilates’in amacı, savaşta yaralanan askerleri tedavi etmekti. Pilates, geliştirdiği yöntemle, yaralı askerlerin yaylarını kullanarak, fazla zorlanmadan kaslarını çalıştırmalarını sağlamıştı. Pilates bu egzersizlere "contrology" adını verse de, 1960’lı yıllarda bu çalışmaların adına Pilates denecekti. H belirtelim, bu yöntem hala hastalara uygulanıyor. Tabii artık yayları değil, daha gelişmiş aletler kullanılarak.

 

AMAÇ KASLARI GÜÇLENDİRMEK

Pilates’teki amaç, kasları zorlamadan, sadece gererek ve esneterek mümkün olduğunca güçlendirmek. Bunun için de, bu sporu daha çok, dansçılar, jimnastikçiler ve atletler ilgi gösteriyor. Ama Pilates, 18 yaşını doldurmuş herkes için yapılabilir.

Uzmanına gidin

Pilates’e başlamanın en iyi yolu, bir uzmanından öğrenmek. Bu konuda uzman spor salonlarından öğrenebilirsiniz. Tabii, kitap, televizyon yada DVD izleyerek de öğrenebilirsiniz. Ama dikkatli olun. Eğer Pilates’ten yeterli verimi elde etmek istiyorsanız, haftada en az iki gün yapmanız gerekiyor.

NE SAĞLIYOR?

Doğru yaptığını taktirde, Pilates’in faydaları çok fazla. Nefes alma ve ciğer kapasitesinin artması, kan dolaşımınızın hızlanması, sırt kaslarının güçlenmesi, vücut duruşunun düzelmesi, kemik yoğunluğunun artıp, eklemlerin rahatlaması bir çırpıda sayabileceğimiz faydaları.

zayıflayabilir miyim?

Bu sorunun yanıtı hem "evet" hem "hayır". Çünkü, Pilates, zayıflamaya odaklı bir egzersiz değil. Bununla birlikte, esas amaç kasların güçlenmesi olduğundan, kas dokusu artarken, yağ dokusu da azalıyor. Kas dokusu artarken metabolizma hızlanıyor, böylelikle yaktığımız kalori miktarı da artıyor. Ama her şeyi bir kenara bırakın, kesinlikle daha fit bir vücuda sahip oluyorsunuz.

Pilates hakkında yanlış bilinen bir şey var, o da, boyu uzattığı. Uzmanlar bunun mümkün olmadığını söylüyorlar. Pilates boy uzatmıyor, ama gerçek boyunuzun ortaya çıkmasını sağlıyor.

Hangi ekipmanları kullanacağım?

Pilates’le ilgili salonlara giderseniz, buradaki yaylı aletleri göreceksiniz. Ama özel dizayn edilmiş bir topla da Pilates yapabilirsiniz. Bazı uzmanlar ise, Pilates’in, aletler olmadan, sadece duruş egzersiziyle de yapılabileceğini söylüyor.

Pilates yaparken kullanacağınız top 3 farklı ebatta olabiliyor. Özelliği son derece dayanıklı oluşu ve patlamaması. Spor malzemesi satan h h her mağazadan alabilirsiniz.

Kullanacağınız diğer bir alet de, Pilates bandı. Bu bantı kullanarak kaslarınızı daha fazla güç harcayarak esnetebilir ve güçlendirebilirsiniz.

Mat ise, hareketleri yaparken kullanmanız gereken bir başka malzeme. Bunun için Yoga’da kullanılan özel matları kullanabilirsiniz. Pilates hareketlerini asla sert bir zemin üzerinde yapmayın.

Pilates tutkunu ünlüler

Aksu, Ebru Şallı, Meltem Cumbul, Ebru Akel, Madonna, Julia Roberts, Britney Spears.

grafiksaati.org[at]gmail.com  |  gizlilik politikası