Ana sayfa  Annelik  Elsanatları  Haberler  Magazin Dünya  Magazin Türkiye

Moda  Ressamlar  Seramik Tiyatro Sinema  Yazılar  Yemekler

 

 

ebru şallı tan resimleri güzellik sırları selülit savar biyografi

Ebru Şallı Tan

 

Ebru Şallı Osmanlı Sarayında

Üç haseki sultan

Anonim writes " Osmanlı devletinde padişahın evine harem-i hümayun yada sadece harem adı verilirdiki haremin tarihine mal olmuş veya harem denilince akıllara gelen 3 haseki sultan,bu sultanların kimlikleri ve devlet işlerindeki etkileri kitabımızın konusunu oluşturmaktadır.


Safiye sultan ; sinyorina baffa korfu valisi baffa'nın kızı türk denizcilerinin eline geçtiği zaman güzeller güzeli yeşil gözleri ve altın sarısı saçları ile padişahlara layık bir cariye idi. Kanuninin torunu ( 2. selimin oglu) 3. murad hana hediyeedilmek üzere manisa ya getirilmişti. Acemi cariyeler dairesine alındı.

Ama harem kurallarına riayet edilmemiş olundu.çünkü saraya daha çok küçük yaşlardaki kızlar alınır ve terbiye edilirdi .fakat sinyorina hareme göre yaşca büyüktü.

Böylece sinyorina girdiği her ortamda dikkatle gözlemler yapıyor ve geleceği için büyük hayaller kuruyordu. Artık safiye idi . zekasına güveniyordu.amacı sultan murad ile evlenmek hayallere sığmayan mertebelere çıkmak cihan devletinin birinci olmaktı
Bu amaç için tüm hayatını harcadı. 26 mayıs 1566 günü şehzade mehmedi doğurdu. Artık istikbale daha umutla bakıyordu ( kendisinden 44 yıl önce avrupanın bir köşesinde doğan bir papazın kızı olan hürrem sultanı kendisine örnek almaya başladı . Hürrem Sultanın sultan süleyman üzerinde ndığı nüfusu düşündükçe kendisinde aynı gücü buldu.)
mücadeleleri sonucu safiye sultan sultan murad üzerinde etkili oldu kayın validesi nur-banu valide ve görümcelerini bertaraf ederek haremi humayunun tek hakimi oldu.45 yaşında kalınca hayatının en büyük safhası kapanmış. Artık valide sultan ve imparatoriçe idi. Amacına ulaşmış yeryüzünün birinci olmuştu.Artık bu makamı elinde tutmak için çalıştı. Torunlarından şehzade mahmutun boğulmasında önemli bir rol oynadı.Şehzade ahmet ise babannesii bertaraf ederek Topkapı sarayından uzaklaştırdı.Safiye sultan 10 kasım 1605 te vefat etti.

Kösem sultan
Mahpeyker merhum 3. mehmet döneminde bosna beylerbeyinden biri tarafından saraya sunulmuştu. 6-7 yaşlarındaydı. haremde herşeyi dikkatle izliyor.sultan ahmetin gözüne gitiyordu.sultan ahmet kösem diye çağırıyordu.kösem haseki şehzade murattan başka şehzade kasım şehzade ibrahimi doğurdu.devlet işlerinde çok yetenekliydi.1. ahmet ölünce27-28 yaşlarında kaldı.Harem nüfusunda önemli rol oynadı oğlunun sultan olması için diğer şehzadeleri bertaraf ettirdi.Şehzade kasımı boğdurdu.şehzade ibrahim kösemin çabalarıyla kurtarıldı. Fakat yaşanılan olaylar ibrahimin psikolojisini bozmuştu.

tarhan sultan
Sultan ibrahimden başka osmanlı hanedanının soyunu sürdürecek kimse yoktu. sultan ibrahimin teveccuhunu nan genç 13 yaşındaydı. ukran ırkındandı .küçük bir çocukken kırım atlılarının eline düştü. haremi humayunda mükemmel bir tahsil ve terbiye gördü
hatice tarhan sultan ibrahimden 12 yaş kadar küçüktü akıllı terbiyeli ve iyi kalpliydi. kösem onu önemsemiyordu.tarhan haseki 14 yaşında anne oldu ve bir şehzade doğurdu. ulu şehade mehmet...
sultan ibrahimin ilk yılları son derece hoştu. fakat kösem sultan menfaatlerine ters düşünce öz oğlu sultan ibrahimi bile saltanattan uzaklaştırma yollarını düşünerek oğlunun sonunu hazırlamaktan çekinmedi.
tahta 7 yaşındaki sultan ibrahimin büyük oğlu 4. mehmet han geçti annesinin hiçbir nüfusu yoktu.babaannesi kösem mahpeyker saltanat naibesi oldu 'valide-i muazzam' koca valide ünvanlarıyla tahta oturdu.ağalar saltanatı diye tarihe geçecek zorbalık dönemi başladı.devlet sıkıntı içine girdi.
son derece iyi niyetli olan tarhan sultan ile kösem arasında mücedele başladı. hatice tarhan galip geldi.valide-i muazzam ihtiraslarının kurbanı oldu. eylul 1651'detopkapıda öldürüldü ve tarhan sultanda devletin toparlanmasında rol oynadıktan sonra 1683'te vefat etti
Tarhan Sultan haremi humayunda kadınların asla siyasete karışmamaları gerektiği terbiyesini öylesine kurdu ki Osmanlı saltanatında sonuna kadar bu terbiye devam etti. Bu surette Hurrem-Safiye-Kösem sistemini ve kadınlar saltanatını tamamen yıktı.

Osmanlı Hareminde üç haseki sultan
Yılmaz ÖZTUNA/Ötüken yayınları ist-2000

grafiksaati.org[at]gmail.com  |  gizlilik politikası