İllede Roman Olsun 7. Hafta Sonuçları ve Haftanın Panoraması

Sayfayı gönder: Facebook'ta Paylaş

Loading
İllede Roman Olsun 2009 Final
Yarışmayı eşit oy alan Diva Ahmet ve Çifte Kumrular kazandı.
 
8. Hafta Yarı Final:
Bursalı Gülçin, Balatın Gülleri, Kasımpaşalı Bülbüller, Çifte Kumrular ve Diva Ahmet finale kaldı...
 
BERGAMA TAYFA'YA AÇIK MEKTUP
İpek ve Bergama Tayfa grubuBergama Tayfa'daki sevgili dostlarımız,
Onurlu, dik duruşunuz, kaliteli müziğiniz ve halkımıza yaşattığınız güzellikler nedeniyle hepinizi yürekten kutluyor ve yarışma sonrası dönemde de başarılarınızın devamını diliyoruz.

Vurmalılar, klavye, trompet, vokaller ve her şeyinizle gerçek bir grup olarak ortaya koyduğunuz performans çok önemli. Ülkemizde genelde vokalist ve arkasında da ona eşlik eden sanatçılar görünür. Oysa ki biz Bergama Tayfa'da gerçek bir grup gördük. Birbirine bağlı, kimsenin kimseyle yarışmadığı gerçek bir grup.

BİZ SİZİN GÖZLERİNİZDE İNSANI GÖRDÜK.
Grubunuza baktığımızda bizim için çok önemli bir şey daha gördük. İlk defa İpek kardeşimizin gözlerinde gördüğümüz o ışıltının diğer bütün Bergama Tayfa elemanlarının gözünde olduğunu fark ettik. O ışıltı ne idi? O ışıltı hayattı, bağlılıktı, dostluktu. Kısaca biz sizin gözlerinizde farklı bir şey gördük. BİZ SİZDE İNSANI GÖRDÜK.

Ayrı bir parantez açarak eklemek istiyoruz; Biz İpek kardeşimizin sesinden de çok etkilendik.

Sevgili dostlar; gelecekte de yanınızdayız. Bize ne zaman ne söylemek isterseniz ister ve yardım edebileceğimiz bir konunun olduğunu düşünürseniz hiç çekinmeden söyleyin. Biz , elimizden geldiği oranda yanınızda yer almaya devam ederiz. Sevgiler

Grafik Saati, grafiksaati.org,  adına
Tevfik Elçioğlu, Kuruçeşme, Arnavutköy İstanbul

Telefon: **** (Gönderdiğimiz mailde yazılı)
Grafik Saati grafiksaati.orgkünye e-mail tevfik elçioğlu

 
Yarı final öncesi tahminlerimiz doğrultusunda hazırladığımız grafik
İllide Roman Olsun Yarı Final Bergama Tayfa Bursalı Gülçin Balatın Gülleri Çılgın Romanlar

Bursalı Gülçin, Balatın Gülleri, Kasımpaşalı Bülbüller, Çifte Kumrular ve Diva Ahmet finale kaldı.

Yarışmanın en başarılı ekibi Bergama Tayfa kazaya uğradı. Bergama Tayfasına yarışma dışında da başarılar dileriz

 
7. Hafta Performans Yorumları ve Notlar
Yarışmanın 7. haftasında eleme yapılmadı ancak 8. hafta 4 yarışmacı elenecek...
7. HAFTANIN GURUR TABLOSU - 7. HAFTANIN PERFORMANSLARI
İşte gençlik işte Bergama Tayfa. Haydi! Tam zamanı

Bergama Tayfa Trompet Ferit BenliBergama Tayfa: Bu hafta, Ferit Benli'nin muhteşem Trompet sololarıyla öne çıkan grup, genç enerjinin nasıl bir şey olduğunu bir kez daha gösterdi.


"A be Kaynana" isimli şarkıyı seslendiren Bergama Tayfa'nın performansı; özellikle genç izleyicilerin beğenisini topladı. Hem tek tek, hem de bir grup olarak oldukça başarılı ve etkileyici performanslar ortaya koyan Bergama Tayfa; yarışmanın 7. haftasında özellikle Trompet sololarıyla öne çıktı.

İpek ve Gülbahar'ın uyumlu bir ikili olarak dikkat çektiği "A be Kaynana" yorumunda gençlik Ferit Benli'nin trompet soloları gençliği ayağa kalkarken İpek de billur sesiyle duygulu anlar yaşattı. Bergama Tayfanın gençlik enerjisini Kuruçeşme Arena'da 10 binlerce gencin önünde sergilerken hayal ettik, bu hayalin gerçekleşmesinin muazzam bir atmosfer yaratacağına eminiz. Grafik Saati olarak biz de genç okurlarımızın ve İllede Roman Olsun stüdyosunu "Bergama, bir daha, bir daha" diyerek çığlıklara boğan genç izleyicilerin duygularına katılıyoruz. Evet "işte gençlik işte Bergama Tayfa. Haydi! Çünkü şimdi, tam zamanı"

Duygusal şarkıların imparatoriçesi; İpek
Oylama bittikten sonra Bergama Tayfa İpek, Sibel Can'ın sesinden tanıdığımız "Lale Devri" isimli şarkıyı "Diva Ahmet"le beraber yorumladı. Duyguların imparatoriçesi, billur sesli güzel sanatçı, bu şarkıda o kadar üst düzey bir performans ortaya koydu ki...

Eğer İpek bu şarkıdaki başarısını ve duygusallığını final gecesinde yorumlayacağı şarkıda (ki bu şarkının 'Yastayım' ya da Lale Devri olmasını bekliyoruz) gösterebilirse Bergama Tayfa'nın çok açık ara 1. olmasını bekliyoruz.

****************

Bursalı Gülçin: Şarkıcı bu hafta dorukta bir performans sergiledi. Gülçin; oylama sonrası okuduğu "Sen Gelmez Oldun" ile bugüne kadar sergilediği (2008-2009) en iyi performansı sergiledi.

Bize göre bu yorum, geçen sene Balatın Gülleri'ne 1.liği getiren "Annem" yorumundan da (tür olarak farklı ve birbiriyle karşılaştırılması zor olsa da) daha iyi idi. Eğer Gülçin bu performansı sergilemeye devam ederse, Bergama Tayfa ve Balatın Gülleri ile beraber finalde 1.'liğin en kuvvetli 3 isminden biri olur.

Bursalı Gülçin oylama sonrası okuduğu ve bu güne kadar sergilediği en iyi performans olarak değerlendirdiğimiz "Sen Gelmez Oldun" isimli şarkıyı hariç tutarsak diğer en iyi yorumunu da yine bu hafta yarışma şarkısıyla yaptı. Şarkıda "Hasret Kaldım O Sıcacık Öpüşüne" diyen Gülçin; gerek 2008 gerekse 2009'da okuduğu şarkılar arasında kendisinin bu güne kadarki en başarılı yarışma performansını ortaya koydu. Bursalı Gülçin'in bu haftaki yorumu (tıpkı Bergama Tayfa İpek'in 'Sen Gelmez Oldun' yorumu gibi) final havası estirdi. Biz Grafik Saati olarak Bursalı Gülçin'in 7. hafta yorumlarını beğendik.

Bize göre Gülçin bu hafta sesini, çok doğru ve idareli kullandı. Rahatlama noktalarında sakin ve duygusal mihraba çıkarken ise iddialı ve güçlü idi.

Gülçin için ilk defa bu kadar olumlu bir yorum yapıyoruz ve Bursalı Gülçin'i ve Bergama Tayfa'yı Grafik Saatinin bu haftaki 2 gözbebeği arasına koyuyoruz. Grafik Saati adına Tevfik Elçioğlu

Grafik Saati Online Kültür Sanat Müzik Magazin Dergisi Graphic Time Online Music Magazine grafiksaati grafiksaati.org Grafik Saati Online Kültür Sanat Müzik Magazin Dergisi Graphic Time Online Music Magazine grafiksaati grafiksaati.orgHAFTANIN KARE ASI

1- BERGAMA TAYFA 3- Bu hafta bu iki ekibi zorlayan ekip yok
2- BURSALI GÜLÇİN 4- Bu hafta bu iki ekibi zorlayan ekip yok
 
6. Hafta Performans Yorumları ve Notlar

Bergama Tayfa'nın muhteşem performansı,  Çağla Şikel Emre Altuğ Çifti ve Ferruh Taşdemir'in önemli günleri

Yarışmanın 6. haftasında Bergama Tayfa; her şeyiyle tam bir grup olduğunu bir kez daha gösterdi ve muhteşem performansıyla hayranlarına merhaba dedi. Geceye Bergama Tayfa'nın yanı sıra çeşitli sürprizler önemli günler de damgasını vurdu; Başarılı sunucu, oyuncu Çağla Şikel ile değerli sanatçı Emre Altuğ'un telefon bağlantısıyla evlilik yıldönümlerini kutladığı gece aynı zamanda programın yönetmeni, FT production'un sahibi genç yönetmen Ferruh Taşdemir'in doğum gününe denk geliyordu. Çağla Şikel, Emre Altuğ çiftinin evlilik yıldönümlerini, Ferruh Taşdemir'in ise doğum gününü kutlarız. Yarışmada Melek Baykal için teatral bir evlilik töreni de düzenlendi.
6. Haftanın Panaroması
Trakyalı Turfan Ailesi, Kasımpaşalı Bülbüller, Redkit Cemal ve Grubu son üçe kaldı; Red Kit Cemal ve Grubu yarışmaya veda etti.

Diva Ahmet'in büyük ayıbı ve Editör 2'nin notu için tıklayınız

Performans Yorumları ve Notlar

Trakyalı Turfan AilesiTrakyalı Turfan Ailesi: Bu senenin gözdesi Kolbastı ile Roman dans ve müziğini birleştiren grup; "roman bastı" isimli şarkıyı seslendirdi. Trakyalı Turfan Ailesi gençlik kokan bir roman bastı gösterisi de yaptı. Gösteride 2 genç dansçı ile beraber Ozan ve Anılcan öne çıktı.

Çılgın Romanlar: 25 kişilik dev ekibiyle sahne alan ve hemen her hafta 1. olan Çılgın Romanlar "Kıskananlar Çatlasın" dedi. Devasa bir ekiple her hafta izleyenlere zevkli vakit geçirten grup bu hafta; önceki haftalarda sergilediği gösterilerden oldukça farklı bir şov sergiledi. Geride bıraktığımız haftalarda Trakya tarzı Roman dans gösteriler sunan grup bu hafta nispeten daha yaygın ve bilindik olan bir dans performansı sergiledi.

Kasımpaşalı Bülbüller: İkili "Can Veriyorum" isimli damar şarkılardan birini seslendirdi. Geçtiğimiz 5 hafta süresince yarışmanın tek ana kızı olarak yarışan ikilinin, Balatın Gülleri'nin yarışmaya dahil olmasının ardından nasıl bir performans sergileyeceği merak konusuydu. Ellerinden geleni yaptılar ama ellerinden bu kadarı gelebildi.

Balatın GülleriBalatın Gülleri: Gamze ve Seda başarılı bir performans ortaya koydu. Geçen senenin şampiyonu da olan ana kız; "Taht Kurmuşsun Kalbime" isimli şarkıyı çok başarılı yorumladı. Anne Gamze, şarkının yükseldiği bölümlerde "uzaklarda arama" derken sanki "bizi uzaklarda aramayın, biz buradayız ve biz "Balatın Gülleri"yiz der gibiydi. Seda da iyi idi.

Bergama Tayfa: Performansıyla geceye damgasını vuran grup, "Dereler" isimli şarkıyı muhteşem bir performansla yorumladı. Billur sesli güzel İpek'in büyüleyici sesiyle büyük değer kattığı şarkıda, Gülbahar ve İpek'in düeti de başarılıydı.

İşte Gençlik İşte Bergama Tayfa

Grup şarkı içindeki davul soloları, hareketli dansları ve başarılı yorumuyla adeta "gençlik bizden sorulur" der gibi idi.

Grubun performansının ardından salon alkışa boğuldu; Seyirciler "bir daha, bir daha" diye bağırırken gençlerin çığlıkları dinmek bilmiyordu. Essiz sesi ve muhteşem yorumuyla dinleyenleri duygu derinliklerine götüren İpek; "Yastayım" isimli şarkıyı da seslendirdi. Bu şarkıyı dinlerken "evet çok iyi ama şurası bir gerçek ki, Bergama Tayfa tam bir grup projesi ve ne Bergama Tayfa İpek'siz ne de İpek Bergama Tayfa'sız tam olmaz" diye düşündük. Kısaca bir grup olarak İpek ve Bergama Tayfa geceye damgasını vurdu. Muhteşemdiler...

Bursalı Gülçin:  Sezen Aksu'nun "Vazgeçtim" isimli şarkısını seslendirdi. Gülçin şarkıyı güzel okudu. Ancak şarkı çok duygusal bir şarkı idi ve biraz daha yumuşak okunsa daha iyi olabilirdi.

Çifte Kumrular: "Kop gel Günahlarından" isimli şarkıyı seslendirdi. Gönül'ün hamileliği nedeniyle şarkının oynak bölümlerinde mikrofonu darbukaya uzatmasının yapılabilecek en profesyonelce hareket olduğunu düşünüyoruz. Zaten o da öyle yaptı. Gönül'ü seyredenler onun rahatlığını görünce hamile olduğunu değil de hafif kilolu bir bayan olduğunu düşünüyor olabilir. Zaten öyle düşündürmeli idi ve o bunu düşündürmeyi de başardı. Ancak performansında özellikle son 2 haftada, yarışmanın 2. haftasına göre biraz gerileme olduğu da düşünülebilir. Fakat öyle bile olsa, Gönül'ün azmi tebriği hak ediyor.

Red Kit Cemal ve GrubuRed Kit Cemal: Baldız isimli şarkıyı okuyan ekip yarışmaya yine DülDül'ü getirmedi ve son üçe kaldı. Atının gazabına uğradı. Red Kit bunu yapmamalı ve atı Dül Dül'ü kendinden bu kadar uzaklaştırmamalıydı. Şaka bir yana bu güne kadar izleyicilere oldukça eğlenceli gösteriler sunan Red Kit Cemal'e ve ekibine gelecek sanat hayatlarında başarılar dileriz.

Red Kit Cemal ve Grubu yarışmaya veda eden yarışmacı oldu. 

Diva Ahmet (Haftanın Hayal Kırıklığı): "Yalan" isimli şarkıyı söyledi. Diva Ahmet başarılıydı aslında ama biraz ses tesisatının biraz da mikrofon kullanımının azizliğine uğradı. Yarışmacı; mikrofonu yaklaştırıp uzaklaştırırken seste problemler yaşadı. Bir ara ses tesisatı da feedback yaptı. Ancak Diva Ahmet'i haftanın hayal kırıklığına aday gösterme sebebimiz bu değil elbette; Diva Ahmet'i haftanın hayal kırıklığına koyduk çünkü eleştirilere sıkıldığı yüzünden okunan Diva Ahmet yarışma devam ederken hastalandığı gerekçesiyle yarışmadan uzaklaştı ve bize göre bu seyirciye karşı yapılmış bir saygısızlık idi. Biz bu davranışı en hafif deyimiyle ayıplıyor ve kınıyoruz...

Ayrıca Diva Ahmet'in usta olarak kabul ettiği değerli sanatçıların halkı baş tacı ettiği düşünülürse, bu davranış, güçlü bir ekolün Diva Ahmet tarafından henüz yeterince hazmedilmediğini de düşündürüyor.

Editör 2'nin Notu: Daha sonra sevgili 'Funda Arar'ın Yunanistan'da sahneden nasıl düştüğünü, iskemleye oturarak acılar içinde konseri nasıl tamamladığını yazacağım. O konserden sonra Funda'nın nasıl hastaneye yetiştirildiğini, ayağının kırıldığının anlaşıldığını ve ayağının aylarca alçı içinde nasıl kaldığını da yazacağım. Funda'nın bu olayı "bu işin reklamı olmaz" diyerek, nasıl basından gizlediğini (izin alabilirsem) kaleme alacağım. Sanatçı dediğin Funda Arar gibi olur. Kırık ayakla konseri tamamlayan Funda sanatçı, peki ya Diva Ahmet!

Banu Mercan 2. Editör

Dipnot: Bu olayı bana sevgili Genel Yayın Yönetmenim Tevfik Abi anlatmıştı. Ayrıntıları izin alıp öyle yazacağım. Banu

 

İllede Roman Olsun 5. Hafta Sonuçları ve Haftanın Panoraması

ÇİFTE KUMRULAR DEPREMİ

5. haftanın Panoraması için tıklayınız

Çok yakında üçte kumrular olmaya hazırlanan "Çifte Kumrular"ın resmi nikahla olarak evli olmadıkları imam nikahlı oldukları anlaşıldı.

SERKAN'IN BAŞKA BİR KADINLA RESMİ OLARAK EVLİ OLMASI ŞAŞKINLIK YARATTI.

"Çifte Kumrular" grubundan Serkan'ın halen devam eden bir boşanma davasının olduğu ve bu yüzden çiftin resmen evlenemediği ortaya çıktı... Yargı süreci devam ettiği için bu konuda herhangi bir yorum yapmıyoruz

Haftanın Panoraması:

İllede Roman Olsun yarışmasının 5. haftasında 5 yarışmacı elendi. Ancak yarışmanın 6. haftasında geçen senenin en sevilen yarışmacıları; Bergama Tayfa, Balatın Gülleri, Trakyalı Turfan Ailesi ve Bursalı Gülçin yarışmaya geri dönecek. İllede Roman Olsun'un 5. haftasında sürpriz konuklar da yer aldı. Ciguli'nin şarkılarıyla katıldığı gecede oryantal Nuran Sultan da dans gösterisi yaptı.  Haftanın Panoraması ise söyle oluştu...

Çılgın Romanlar: Deli Kaynana isimli şarkıyı seslendirdi. Grup dans ve şovlarıyla eğlenceli bir gösteri sundu.

Kasımpaşalı Bülbüller: Kibariye'nin sesinden dinlemeye alıştığımız "Kimbilir" isimli şarkıyı seslendiren grubun genç kızı Duygu varyasyon yaptığında detone olmasa da müziği (ritim) çekti ve ölçüleri kaydırdı. Duygu düz okuduğunda problem yaşamamakla beraber teknik okumaya çalıştığında bazı sorunlar yaşanıyor....

Diva Ahmet: "Agora Meyhanesi" isimli şarkıyı başarıyla seslendiren Diva Ahmet beğeni topladı.

Haftanın Tüm Sonuçları
En iyi 5
Çılgın Romanlar
Kasımpaşalı Bülbüller
Diva Ahmet
Çifte Kumrular
Red Kit Cemal ve Grubu
 
Elenen son 5
İznikli Sevda
Bitirim İkili
Balıkesirli Kardeşler
İzmirli Kankiler
Grup Romans
 
Yapılan oylama sonunda haftayı son 5'de yer alan yarışmacılar elendi.
 
Yarışmaya 6. Hafta Hangi Ekipler Eklenecek
Bergama Tayfa
Trakyalı Turfan Ailesi
Balatın Gülleri
Bursalı Gülçin

Bitirim İkili: "Beter Olsun" isimli şarkıyı seslendiren grup şarkı sırasında 3 kere "Haydi genç kızlar" dedi. Grubun "Haydi gençler" yerine "Haydi genç kızlar" demesi ailelerin ve genç erkeklerin dikkatini çekti.

Çifte Kumrular: Erkin Koray'ın sesi ve gitarından tanıdığımız "Arapsaçı"nı seslendiren 2. hafta performanslarına göre daha altta bir performans sergiledi.

Balıkesirli Kardeşler: Grup "Yandım Anam" isimli şarkıyı seslendirdi.

İzmirli Kankiler: Serdar ve Gözde "Benim için Üzülme" dedi. İkilinin performansının sonundaki kısa dans gösterisi dikkat çekti.

Grup Romans: Rakkas isimli şarkıyı seslendiren grubun vokalistinin heyecanı fark edildi. Ancak vokalistin gerek vokal gerekse danş performansı iyi idi.

İznikli Sevda: "Gönlümün Sultanı" şarkısını okuyan Sevda, yarışmanın başından itibaren gösterdiği en iyi performansını sergiledi.

Red Kit Cemal ve Grubu: Kaynana isimli şarkısıyla izleyenleri coşturan grup, yarışma devam ederken bizim de (grafiksaati.org)  son saniye desteğimizi aldı.

***************
SON SANİYE DESTEKLERİ Saat:23:26
***************
RED KİT CEMAL UÇURDU

Red Kit Cemal eğlenceli performansıyla uçurdu.

 

***************
SON SANİYE: BERGAMA TAYFA DÖNÜYOR...
VEEEEE O DÖNÜYOR... MUHTEŞEM SESİ VE BÜYÜLEYİCİ GÜZELLİĞİYLE "YASTAYIM" DİYEN İPEK VE EŞSİZ YORUMLARIYLA BERGAMA TAYFA YARIŞMANIN 6. HAFTASINDA YARIŞMAYA DAHİL OLUYOR. VEEE BİR NUMARA BERGAMA TAYFA GELİYOR... grafiksaati.org olarak Bergama Tayfası ekibine tam destek veriyoruz

 

Yorum Yazmak İçin Tıklayınız

İllede Roman Olsun Ana Sayfaya Dön

Mail: mail

Bu sayfa şu ana kadar Ziyaretçi Sayacı kere ziyaret edildi

 
Grafik Saati Online Kültür Sanat Müzik Magazin Dergisi

Grafik Saati grafiksaati.orgMail Adresi, E-posta, İletişim

Copyright © 2005-2009 Grafik Saati Online Kültür Sanat Dergisi, Graph Time Inc. All rights reserved