Müjde Ar resimleri

Müjde Ar denilince akla ilk gelen yönetmen Atıf Yılmaz idi.

mujde ar filmlerinden bir sahnemüjde ar vizyondaki filmlermüjde ar adı vasfiye film izleMujde Ar  bir kadın sinema filmiMüjde Armüjde ar eski resimlerMüjde Ar ve fahriye abla filminin bir sahnesimüjde ar ve cemilmüjde ar kadir inanır filmlerimüjde ar sinema filmiMüjde Ar resimler baldız filmi

Müjde Ar faruk peker iffet film izle yönetmen kartal tibetMüjde Ar ah belinda film izle macit koper yılmaz zafer yönetmen atıf yılmazMüjde Ar asılacak kadın yalçın dümer ismet ay filmi roman pınar kür

 

Türk Kadını, o filmleri biraz irkilerek seyreder ve Müjde Ar'ın canlandırdığı kadın rollerinde, örf adet ve törelerin yoğun baskıları altında ezilen, bir yandan bacım muhabbeti yapılıp öte yandan da et olarak görülen ezilmiş Türk kadınını görürdü.

Evet belki o dönem artık gerilerde kaldı ama şu gerçek değişmedi. Müjde Ar bir sinema oyuncusu olarak, (Atıf Yılmaz’ın yönetmenliğinde) bir dönemi en iyi anlatan birkaç kadından biridir.

Müjde Ar kimdir

Ünlü söz yazarı Aysel Gürel'in kızı olan Müjde Ar, 1954 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Sanat hayatına tiyatro oyuncusu olarak başlayan Müjde Ar, bir süre mankenlik de yaptı. Kendisini Türkiye çapında üne kavuşturan ilk rolünü tiyatro sahnelerinde değil televizyon ekranlarında canlandırdı. Halit Ziya Uşaklığil'in ölümsüz eseri Aşk-ı memnu'nun televizyon için yapılan ve 1974 yapımı olan sinema uyarlamasında Bihter karakterini canlandırdı.

Ve Babacan isimli filmle sinema oyunculuğuna başlayan Müjde Ar çok yakında gerçekleşmesine katkı sağlayacağı Atıf Yılmaz - Müjde Ar sinemaya devriminin ilk adımını 1975 yılında atmıştı.
Müjde Ar
Bir süre sonra kadın sorunları ve köhnemiş dejenere namus anlayışını irdeleyen pek çok filmde oynadı.

Şirin Gurme

Şirin Gurme Facebook

Twitter

Facebook

Pinterest

grafiksaati.com[at]gmail.com  |  gizlilik politikası